Aktualności

Wieczór z poezją Gertrud Chodziesner Kolmar

Gertrud Kolmar (Chodziesner), poetka z pierwszej połowy XX wieku zyskuje coraz większe uznanie nie tylko w Niemczech, gdzie tworzyła, ale i w Europie. Nie jest też zupełnie nieznana w naszym mieście. W przeszłości pojawiło się kilka publikacji regionalistów przybliżających jej postać. Znalazły się tam również informacje o przodkach poetki, którzy żyli w Chodzieży. Wielu poprzez nazwisko i pseudonim kojarzy ją z naszym miastem.

W czerwcu bieżącego roku z Towarzystwem Miłośników Ziemi Chodzieskiej skontaktowała się  prof. dr hab. Marion Brand z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego- badaczka życia i twórczości Gertrud Kolmar. Stworzyło to znakomitą okazję do zorganizowania spotkania poświęconego tej poetce dającego możliwość poznania  faktów o Gertrud Kolmar i zweryfikowania informacji o jej ewentualnych związkach z Chodzieżą.  

Wieczór z poezją Gertrud Kolmar odbył się 11 grudnia 2015 roku w Chodzieskim Domu Kultury. Życiorys żydowsko-niemieckiej poetki i główne wątki jej twórczości przybliżyła licznie zgromadzonej publiczności prof. Marion Brandt. Badaczka mówiła o twórczości Kolmar jako wybitnej, ale stosunkowo późno odkrytej dla szerszej publiczności.

Korzenie żydowskiej rodziny jej ojca Ludwiga Chodziesnera sięgają prawdopodobnie naszego miasta- stąd charakterystyczne nazwisko. Kolmar to literacki pseudonim Gertrud, który miał jej ułatwić debiut na niemieckim rynku wydawniczym (od niemieckiej nazwy miasta). Gertrud Chodziesner jako Żydówka została poddana w nazistowskich Niemczech prześladowaniom. Wywieziona do obozu zagłady w Auschwitz została zamordowana najprawdopodobniej w roku 1943. Pozostała po niej wspaniała poezja.

Przybliżyła ją tłumaczka i popularyzatorka jej wierszy- Iwona Mickiewicz. Recytowała ona utwory z tomików "Słowa niemych", "Światy" oraz "Napoleon i Maria". Co warte podkreślenia, większość z nich nie publikowano dotąd po polsku, więc chodzieski wieczór poezji był wyjątkową okazją zapoznania się z poezją Gertrud Kolmar. Pani Mickiewicz przybliżyła także niektóre niuanse tłumaczeń. Wiersze recytowały również uczennice chodzieskich szkół: Barbara Pawłowska przy akompaniamencie gitarowym Radosława Krzesińskiego (oboje z I Liceum Ogólnokształcącego), Martyna Wienke (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego), Iga Kryza (Zespół Szkół Licealno - Gimnazjalnych im. J. Wybickiego), Anna Bannach, Aleksandra Kujawa (Zespół Prywatny Szkół Ponadgimnazjalnych), Sandra Słodowicz (Miejskie Gimnazjum im. I. J. Paderewskiego), Sabina Kardacz (Społeczne Gimnazjum im. św. Barbary). Ich interpretacje znalazły duże uznanie u słuchaczy i zapadły głęboko w pamięć.

Choć odlegli przodkowie, nazwisko i pseudonim to jedyne związki Gertrud Kolmar z naszym miastem, a w jej twórczości brak odniesień do Chodzieży, warto było zapoznać się z jej sylwetką i wierszami. Poruszająca poezja, tak mało znana w naszym kraju nie zostawia nikogo obojętnym, a tragiczny los twórczyni tylko potęguje to uczucie.

Wieczór z poezją Gertrud Kolmar nie mógłby odbyć się bez wsparcia Miasta Chodzieży, Gminy Chodzież, Powiatu Chodzieskiego, Restauracji i Hotelu Straszny Dwór, Nowy Dom Holding, Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego Ryba, Chodzieskiego Dom Kultury.

 

Zdjęcia: Ryszard Cichocki „Nasz Tygodnik Chodzieski”